fbpx
Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

a jeśli taka Białowieża istnieje naprawdę …?

2 października 2015 @ 19:00 - 20:00

Free

„9 Mgnień wiosny byłego cara” w opowieściach Autorki oraz Wydawczyni (co niezwykłym wieczór czyni).

Na spotkanie autorskie zapraszamy czytelników – samotników, czytelników weselników, czytelników śmiertelników, czytelników niedosłownych, oraz dosłownie wszystkich chętnych.

Miłka i Dagmara Biała Wieża

piątek, godzina 19.00, 2 października  Wejmutka, Białowieża

https://www.facebook.com/wejmutka

milka by kasia

„9 Mgnień wiosny byłego cara” – sięga po historyczne fakty i miejsca, którym ani turyści, ani mieszkańcy nie poświęcali dotąd zbyt wiele uwagi.

A przecież Białowieża to nie tylko odwieczna puszcza i, bynajmniej nie (od)wieczne, żubry!

Od Autorki:

„Carskie klimaty” stały mi się bliskie, gdy pisałam o rosyjskiej filozofii Srebrnego Wieku; tamten świat tak pięknie i intensywnie ożył, że szkoda mi było go porzucać. To był niezwykły i tragiczny okres nie tylko w historii Rosji, ale też moment niesłychanego rozwoju sztuki, ekspansji wyobraźni, to był czas powstania nowego porządku świata, w doskonale znanym nam kształcie. Pora jednak na zmianę zastanych form, dlatego duch byłego cara wybrał się w podróż.

A dlaczego odwiedził Białowieżę..? Tę kwestię wyjaśnia książka…

„9 Mgnień wiosny byłego cara” posiada nieco bajkowy potencjał (edukacyjny), subtelny potencjał rozrywkowy i językową swobodę literatury nieco dziwacznej.

Słyszałam opinie, że jest ezoterycznym melodramatem (sic!) – zdecydowanie dementuję!

Tak, czy siak, Czytelniku – baw się dobrze.

Od Wydawcy:

Akcja „9 mgnień wiosny byłego cara” Miłki O. Malzahn toczy się w Białowieży, rodzinnej miejscowości autorki. To opowieść pełna esencji życia, również tego po śmierci, przesiąknięta miejscem.

Dynamiczna fabuła zawieszona jest między światami. Na schodach cerkwi w roku 2034 zjawia się zmaterializowany duch cara Aleksandra III, który przed laty postawił tu pałac. Poznaje kobietę. Ciekawska białowieżanka podpytuje swojego pozaziemskiego znajomego o historię, mierzy się przy jego wsparciu z demonami przeszłości. Jest bajkowo, ale też rzeczywiście. Pachnie ziemią, młodymi liśćmi, dymem, deszczem.

Bohaterka zapomina zapytać byłego cara o sprawy najistotniejsze, ale to, co istotne dzieje się. Cały czas. Wystarczy zatrzymać się w Białowieży, żeby wszystko stało się jasne jak mgnienia wiosny.

Książka ilustrowana jest intrygującym kolażem Mai Witeckiej, której udaje się z szalonej białowieskiej wędrówki wyłuskać ukryte byty i oświetlić je nowym blaskiem.

o wydawnictwie:

„Biała Wieża” to niszowe wydawnictwo, które swoją siedzibę znalazło w samym środku Puszczy Białowieskiej. Pomysły na książki inspirowane są przyrodą, a autorzy zakochani w prastarym lesie. Wydawnictwo dba o staranne przygotowanie swoich pozycji i nowatorską grafikę odwołując się, naturalnie, do natury.

Pierwsze recenzje:

Przeniosłem się do Białowieży – ponadczasowej, trochę jak z realizmu magicznego, ale i po polsku przaśnej i Oddalonej. Baśnie tak właśnie działają, jeżeli są dobrze opowiedziane.

Krzysztof Maciejewski  http://artofreading.pl/category/recenzje/

 

Details

Date:
2 października 2015
Time:
19:00 - 20:00
Cost:
Free
Website:
http://bialawieza.org/ksiazki.html

Organizer

Miłka i Biała Wieża
Email
kontakt@www.milkamalzahn.pl
View Organizer Website

Venue

Wejmutka, Białowieża
WEJMUTKA, ul. Kolejowa 1a, 17-230 Białowieża
Białowieża, Polska
+ Google Map