„Świat polityki, to nie jest świat odbiorców gazu”

Historii filozofii politycznej” Piotr Nowak
Nie jest to klasyczna lektura do poduszki, ale z drugiej strony…
Historia filozofii.
Filozofowie oraz adepci tej nietajemnej wiedzy z całą pewnością z „Historii filozofii politycznej”. Część druga korzystać będą. Mamy tu bowiem ponad 1100 stron, 50 haseł, 35 autorów i niezliczoną ilość kwestii, na które warto rozważyć teraz, w tych czasach ewidentnych zmian.
Jeżeli zaś czytelnik po prostu jest ciekaw dlaczego i jak człowiek jest, lub staje się istot uwarunkowaną politycznie – to ta księga wyrusza z pierwszą (i drugą) pomocą.
I m. in. tłumaczy dlaczego „Świat polityki, to nie jest świat odbiorców gazu” (str. 11).

Jest to lektura naukowa, ale jak zapewnia we wstępie redagujący to dzieło Piotr Nowak „Lektury, w jakie zaopatrzyłem każdy rozdział, w zasadzie wolne są od naukowego rygoryzmu. Czytelnik znajdzie wśród nich wiersze, prozę, biografie, traktaty filozoficzne, bajki” (str. 14).
Omawiani są tacy myślicieli jak Mojżesz, Homer, Shakespeare, Freud, Startre i inni, być nieco mniej znani tzw. „szerokiej publiczności” filozofowie.
Czasami donoszę wrażenie, że z polityką jest jak z modą – wszystko już było, ale….. dobrze jest się zdystansować, zanurzyć się w świecie wyselekcjonowanych teorii, zanim w praktyce rozpoznamy to, co nas bezpośrednio dotyka. Czy jednak wszystko można wytłumaczyć? Nie zawsze, za to wszystko można zobaczyć w innym świetle, zrozumieć schematy i zasady działające w danej przestrzeni.
Oczywiście książka stanowi zbiór tekstów traktujących filozofię polityczną głęboko i z należną powagą, co nie znaczy że nie może zagościć w spisie lektur każdego, wrażliwego na rzeczywistość człowieka.Na zachętę jeszcze fragment Wstępu Piotra Nowaka (choć to nieco gorzka zachęta):

„Planetarny kryzys finansów ujawnia co jakiś czas pęknięcia w solidnym i ważniejsze: z pozoru nie mającym poważnej alternatywy systemie liberalnym. Ten stan rzeczy pokazuje, że każda rysa – bez względu na to, czy mówimy o religii, estetyce, czy ekonomii – może mieć polityczne konsekwencje”

Miłej lektury!

Historia filozofii politycznej. Część druga
wstęp i redakcja naukowa Piotr Nowak
Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego
Warszawa 2016