Blog

„Świat polityki, to nie jest świat odbiorców gazu”

Historii filozofii politycznej” Piotr Nowak
Nie jest to klasyczna lektura do poduszki, ale z drugiej strony…
Historia filozofii.
Filozofowie oraz adepci tej nietajemnej wiedzy z całą pewnością z „Historii filozofii politycznej”. Część druga korzystać będą. Mamy tu bowiem ponad 1100 stron, 50 haseł, 35 autorów i niezliczoną ilość kwestii, na które warto rozważyć teraz, w tych czasach ewidentnych zmian.
Jeżeli zaś czytelnik po prostu jest ciekaw dlaczego i jak człowiek jest, lub staje się istot uwarunkowaną politycznie – to ta księga wyrusza z pierwszą (i drugą) pomocą.
I m. in. tłumaczy dlaczego „Świat polityki, to nie jest świat odbiorców gazu” (str. 11).

Jest to lektura naukowa, ale jak zapewnia we wstępie redagujący to dzieło Piotr Nowak „Lektury, w jakie zaopatrzyłem każdy rozdział, w zasadzie wolne są od naukowego rygoryzmu. Czytelnik znajdzie wśród nich wiersze, prozę, biografie, traktaty filozoficzne, bajki” (str. 14).
Omawiani są tacy myślicieli jak Mojżesz, Homer, Shakespeare, Freud, Startre i inni, być nieco mniej znani tzw. „szerokiej publiczności” filozofowie.
Czasami donoszę wrażenie, że z polityką jest jak z modą – wszystko już było, ale….. dobrze jest się zdystansować, zanurzyć się w świecie wyselekcjonowanych teorii, zanim w praktyce rozpoznamy to, co nas bezpośrednio dotyka. Czy jednak wszystko można wytłumaczyć? Nie zawsze, za to wszystko można zobaczyć w innym świetle, zrozumieć schematy i zasady działające w danej przestrzeni.
Oczywiście książka stanowi zbiór tekstów traktujących filozofię polityczną głęboko i z należną powagą, co nie znaczy że nie może zagościć w spisie lektur każdego, wrażliwego na rzeczywistość człowieka.Na zachętę jeszcze fragment Wstępu Piotra Nowaka (choć to nieco gorzka zachęta):

„Planetarny kryzys finansów ujawnia co jakiś czas pęknięcia w solidnym i ważniejsze: z pozoru nie mającym poważnej alternatywy systemie liberalnym. Ten stan rzeczy pokazuje, że każda rysa – bez względu na to, czy mówimy o religii, estetyce, czy ekonomii – może mieć polityczne konsekwencje”

Miłej lektury!

Historia filozofii politycznej. Część druga
wstęp i redakcja naukowa Piotr Nowak
Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego
Warszawa 2016

Miłka Malzahn, pisze powieści, myśli powieści, oraz powiada powieści (ale to tylko na specjalne życzenie tylko). Jest filozofem, dziennikarzem, pisze książki, wykłada na uczelniach i robi czapki na szydełku, bo ma taką fantazję i lubi podążać za nitką.