Do czego ten śmiech?

Zatem: do czego ten śmiech? Cóż… śmiech to klucz do….

***

Do każdych drzwi istnieje klucz.

Nawet gwiezdne wrota mają swoje „abrakadabra”. Wszystko, co zostało stworzone z intencją zamykania – posiada opcje otwierania. Do tego służą klucze. Te takie codzienne przedmioty, których dotykamy najczęściej. Nawet klucz elektroniczny, nawet system czytania siatkówki – to jest klucz. Na swój sposób dotykalny. Większość kluczy ma dopasowanie 1 do 1, ale istnieją klucze uniwersalne. I nie mówię o zestawie młodego włamywacza Mówię o… kluczach niematerialnych, ale skutecznych czary mary — na scenę wchodzi śmiech

***

Odcinek podcastu jako sztuka w galerii! Serio! Odpowiedziałam (radośnie. oraz optymistycznie) na OpenCall | Drzwi Zamknięte – LABA Festiwal | Tarnowskie Góry. I dostałam taką oto odpowiedź ” Z radością informujemy, że podesłane przez Ciebie prace pojawią się podczas nadchodzącego wernisażu.” -Organizatorzy dorzucili jeszcze na koniec: „Zapraszamy Cię do uczestnictwa w naszych letnich wydarzeniach „LABA” organizowanych na terenie Tarnowskich Góry w te wakacje. Więcej informacji w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/253357120652012/253357150652009/.” Cóż – podcast to więcej niż podcast. przynajmniej ten mój, a wystawa 22/07 l 20:00 l Galeria Sztuki “Inny Śląsk” l WERNISAŻ: Wystawa “Drzwi Zamknięte”

Śmiech to taka reakcja, która bardzo wpływa na ludzi. Śmiech, fala dźwięku, która naprawdę sporo może; śmiech działa w rejonach, w których tzw. szklany sufit, czy szklane drzwi, nawet jeśli się nagle nie otworzą, to się uchylą, staną się bardziej przepuszczalne.

Śmiech – to klucz.

Dlatego ludzie się tego uczą. I jak w każdej szkole jest ktoś, kto daje do reki narzędzie. Proszę – oto klucz. Proszę – sprawdź ten klucz w swoich drzwiach. W którychś. W różnych. Otwieraj. Baw się. Niektóre drzwi, sytuacje trudno otworzyć inaczej. Nabycie tego klucza nie jest takie skomplikowane, no słowo!

Jak pisał filozof Thomas Carlyle: „W śmiechu jest klucz, którym jesteśmy w stanie rozszyfrować całego człowieka”. Śmiech pomaga przejść przez drzwi, które prowadzą do środka siebie. Poznanie siebie poprzez śmiech to klucz do uniwersum. Pamiętajmy o starożytnej maksymie – poznaj samego siebie, gr. gnothi seauton, łac. nosce te ipsum, maksyma pochodząca od siedmiu mędrców starożytnej Grecji, wyryta na frontonie świątyni Apollina w Delfach, spopularyzowana przez Sokratesa; – mądra, skuteczna, a przy okazji tego wątku filozoficznego, można wymruczeć swoje wątpliwości, zastanawiać się mruczą – ja lubię.

Ale wracając do tego co zamknięte: nic nie będzie naprawdę zamknięte jeśli posłużysz się śmiechem. Z takiego punktu widzenia, punktu odczuwania — nawet przebywanie w ciasnej przestrzeni staje się czymś innym. Pamiętam z dzieciństwa, że można się śmiać w ciemnej piwnicy a staje się wtedy mniej straszna.

Kiedy i gdzie można było ostatnio słyszeć Twój szczery, głośny śmiech? Twój szczery, głośny śmiech?

Twój szczery, głośny śmiech? Twój szczery, głośny śmiech?

*** Jogę radości w tej opowieści prowadziła Alina Ananda Kummer / uzdrawiajacewibracje.pl

*** muz. https://freesound.org/ @milka.malzahn